Category Archives: Takmičenja iz matematike

Juniorska matematička olimpijada BiH 2015

UDRUGA MATEMATIČARA RUĐERA BOŠKOVIĆA MOSTAR    

13. JUNIORSKA MATEMATIČKA OLIMPIJADA BOSNE I HERCEGOVINE 

 

Trinaesta Juniorska matematička olimpijada Bosne i Hercegovine održat će se 30. svibnja 2015. u prostoru Franjevačke klasične gimnazije u Visokom (Bosne Srebrene 4).

Šest najuspješnijih učenika sudjelovat će na Juniorskoj balkanskoj matematičkoj olimpijadi. 

PROGRAM NATJECANJA 

Do 9,15 sati Prijem učenika u prostoru škole domaćina  
9,30 sati Otvaranje natjecanja 
10,00 – 13,00 Natjecanje učenika – izrada natjecateljskih zadataka 
12,00 sati Ručak za komisiju koja će pregledati učeničke radove 
Od 13,00 sati Rad komisija – pregled učeničkih radova 
13,00 – 14,00 sati Ručak za učenike i nastavnike – pratitelje 
Oko 16,30 sati Neslužbeni rezultati natjecanja – pola sata za eventualne reklamacije
Oko 17, 00 sati Službeni rezultati natjecanja 

Za učenike i njihove nastavnike – pratitelje osiguran je ručak.

Za eventualna dodatna pitanja  kontakt osoba je Niko Sušac (mob. 063/359-200).

 

Predsjednik Udruge

Niko Sušac, prof.

 

 

Rezultati 20. federalnog takmičenja iz matematike za učenike osnovnih škola

U organizaciji Udruženja matematičara USK je 22. i 23. maja 2015. godine u Bosanskoj Krupi održano 20. Federalno takmičenje iz matematike za učenike osnovnih škola. 127 učenica i učenika iz 77 škola Federacije BiH se takmičilo u 3 kategorije, i to VII, VIII i IX razreda devetogodišnje osnovne škole, odnosno VI, VII i VIII razreda osmogodišnje osnovne škole. Domaćin takmičenja je bila JU „Druga osnovna škola“ iz Bosanske Krupe.

Udruženje je 23. maja 2015. godine u Domu Kulture u Bosanskoj Krupi organizovalo stručno metodički seminar za predavače matematike. Preko 100 nastavnika i profesora matematike, informatike i fizike s područja Federacije BiH je slušalo predavanja koja su održali: prof. dr. sc. Hasan Jamak (Univerzitet u Sarajevu), prof. dr. sc. Mehmed Nurkanović (Univerzitet u Tuzli), dr. sc. Hariz Agić (Pedagoški zavod Tuzla), Mirsudin Pačariz (OŠ „Brčanska malta“, Tuzla), prof. dr. sc. Bernadin Ibrahimpašić (Univerzitet u Bihaću). Predavači su izlagali o nastavi geometrije u osnovnoj školi, o Gaussovoj dosjetka i njenoj primjeni u nastavi matematike u osnovnoj školi, o nekim pogledima na ulogu udžbenika u procesu izučavanja matematike, o metodologiji izrade pismenih testova, te o problemima odnosa objektivno – subjektivno u procesu ocjenjivanja učeničkih radova.

Učesnici takmičenja su u znak sjećanja na lijep boravak u Bosanskoj Krupi, a u cilju podizanja ekološke svijesti, kao svoj dar građanima Bosanske Krupe, u Parku prijateljstva u Bosanskoj Krupi posadili 3 ginko stabla (lat. Gynkgo biloba – drvo čiji se evolucijski razvoj može pratiti nevjerojatnih 300 miliona godina).

Uz pratnju turističkih vodiča i stručnih saradnika, učesnici takmičenja i njihovi pratioci, te učesnici seminara su u dvosatnoj šetnji po Bosanskoj Krupi obišli njene historijske, kulturne i ekološke znamenitosti i osjetili duh grada smještenog ispod zidina starogradske tvrđave Pset na obalama Krušnice i Une.

Organizator i domaćin su se potrudili da se svi učesnici i gosti osjećaju ugodno u toku dvodnevnog boravka u Bosanskoj Krupi. Koliko su u tome uspjeli reći će naši gosti i učesnici, koje nam je bilo čast ugostiti.

Rezultati_2015_7

Rezultati_2015_8

Rezultati_2015_9

Rjesenja_2015_7

Rjesenja_2015_8

Rjesenja_2015_9

Zadaci_2015_7

Zadaci_2015_8

Zadaci_2015_9

Program 20. federalnog takmičenja iz matematike za učenike osnovnih škola

PROGRAM

20. federalnog takmičenja iz matematike za učenike osnovnih škola

Bosanska Krupa, 22. i 23. maja 2015. godine

 

petak, 22.5.2015.

14:00 – 18:00     Prijem i registracija učesnika takmičenja u „Drugoj osnovnoj školi“ u Bosanskoj Krupi

 

subota, 23.5.2015.

8:00 – 8:15          Prijem i registracija učesnika takmičenja koji dolaze u subotu (Dom kulture)

8:30 – 9:00          Svečano otvaranje i obraćanje učesnicima (Dom kulture)

9:00 – 9:30          Sadnja stabala prijateljstva u Parku prijateljstva

9:30 – 10:00        Raspoređivanje takmičara po učionicama u „Drugoj osnovnoj školi“

10:00 – 12:30       Izrada zadataka

13:00 – 15:00      Turistički obilazak Bosanske Krupe u pratnji turističkog vodiča

15:00                  Ručak

17:00                  Objava preliminarnih rezultata

17:00 – 17:30      Žalbe

18:00                 Objava zvaničnih rezultata, proglašenje pobjednika i zatvaranje takmičenja

Napomena: Udruženje matematičara Unsko – sanskog kantona organizira za nastavnike u vremenu od 9:00 do 12:30 stručno – metodički seminar, koji će se održati u Domu kulture, a na kojem će predavači biti s univerziteta u Bihaću, Tuzli i Sarajevu.